Saç Bitlerine Karşı Bit Şampuanları Ve Bit Tarağı

Bit

Sadece ilkokul sıralarındaki öğrencilerin değil ortak kullanım alanlarını paylaşan çoğu insanın karşılaştığı sorunlardan biridir bitlenmek.

Bitlenmek, temizlikle veya hijyenle alakalı bir problem değildir. Halk arasında bilindiği gibi ; ‘’Çok temizdi o yüzden bitlendi. ‘’  veya  ‘’ Çok pisti o yüzden bitlendi.’’ gibi söylemleri kafanızdan atın çünkü bitlenmek hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir problemdir.Lakin, saçın kepeksiz ve yağsız oluşu bitlerin işini kolaylaştırır çünkü bitler saç diplerinde yaşarlar böylelikle temiz bir saçta tutunmaları daha kolaydır.

Size bu yazımda saç bitlerine karşı bit şampuanları ve bit tarağı hakkında dikkat edilmesi ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Saç Bitleri Nasıl Bulaşır?

Saç bitleri insandan insana doğrudan saç teması ile bulaşır. Sanıldığı gibi bit böcekleri zıplamaz, uçmaz ancak saça temas eden şapka, eşarp, tarak, yastık, toka,vb. eşyalarla veya direkt saç temasıyla diğer insanlara kolayca bulaşabilir. Bitlenmiş birinin baş koyduğu yastığa sizin de saç teması kurmanız halinde bitlenebilirsiniz yani. Bitlerin saç derisinde fark edilmesi ve saç derisinden temizlenmesi kolay bir iş değildir çünkü hem bitlenen kişi , kaşıntı sebebiyle zor günler geçirecektir hem de biti temizlemeye çalışan kişi; bitlerin saç diplerine ve deriye sıkıca yapışmaları ve saç rengine uyum göstermeleri nedeniyle bu temizleme işlemini yaparken zorlanacaktır.

Bitler; saç diplerinde beslenmek için deriden kan emerken tükürük salgılarlar ve bu tükürük saç diplerinde kaşıntıya neden olur.Bu durum o kişi için hem fiziksel hem de ruhsal olarak bir sıkıntıya dönüşür. Sirke adı verilen bit yumurtaları ise açık renklidir o yüzden fark edilmeleri ve temizlenmeleri kolaydır, bulaşıcı değillerdir.

Bitlendiğinizden eminseniz veya şüpheleriniz ve tespitleriniz bitlendiğiniz yönündeyse neler yapabileceklerimize göz atalım. Öncelikle sakin olun, utanılacak bir durum yaşamıyorsunuz. Bir uzmandan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Saç Bitlerine Karşı Bit Şampuanları Ve Bit Tarağı;

Günümüzde bitlerden kurtulmak artık çok kolay çünkü bit şampuanları hem bitlere hem de sirkelere karşı etkili. Hemen bir bit şampuanı edinerek kullanım talimatında olduğu gibi şampuanınızı kullanmaya başlıyorsunuz ve saçta kalabilecek ölü sirkeleri temizlemek amaçlı kullanacağınız bit tarağıyla saçlarınızı düzenli bir şekilde tutam tutam ayırarak sıkıca tarıyorsunuz. Her tarama aşamasında tarağınızı temizlemenizi öneririz.

Ev ahalisi de bitlenme karşısında tehlike altında olacağı için tüm nevresimler,havlular, tüylü eşyalar (halı, kilim, oyuncak, peluş vb.) çok sıcak suyla yıkanmalıdır. Taraklar ve tokalar sıcak sabunlu suda bekletilerek durulanmalıdır. Bitler, kıyafetlerinize de yerleşmiş olabilir özellikle yünlü eşyalar (ceketler,kabanlar, şapkalar…) temizlenmelidir.

Bit tarağı denilen ince,sık dişli tarağınızla tarama işlemine devam ederken birinin de saç diplerinizi kontrol etmesini sağlayın.Taraktan kaçabilen bitler için kontrol etmek şarttır. Bit şampuanları ve tarama işlemi saç diplerinizi rahatsız edebilir eğer sizi rahatsız edecek boyuta ulaşırsa lütfen bir sağlık uzmanından yardım alınız.

Bit ürünlerini, bit şampuanlarını dermoks.com da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Şampuanınızı yeterli miktarda ve gerekli süre kadar kullanınız.

Sağlıklı günler dileriz.

İlk Yorumu Siz Yapın, 20 TL Kazanın!